logo

Adanada’ki Butik Dershaneler

Eğitim Kenti Adana

Adana’daki butik dershaneler gün geçtikçe artıyor. Adana 2019 eğitim yatırımı projeleri arasında yer almakta olan bir ildir. Hem devlet hem de özel sektör tarafından son zamanlarda gözde olan illerdendir.
Devlet eğitim alanın da okul sayılarının artması için uğraş göstermektedir. 15 okul daha inşa edilecektir. Üniversitenin de olmasından dolayı genç nüfusu fazla ve daha da artmaktadır. Bu projelerin yanı sıra Adana’ kadrolu öğretmen azlığı ve ücretli öğretmen sayısındaki artış dikkat çekmiş bu alanda da yenilikler yapılmıştır. Zorunlu eğitim alanları arasında yer alan Adana şehrine artık devlet tarafında oldukça fazla öğretmenler atanmış bunun sonucunda ücretli öğretmen sayısında bir düşüş yaşanmıştır. Bu durum ise öğretim gören nüfus sayısı artan Adana halkını oldukça memnun etmiştir. Devletin yanı sıra özel kurumların sayılarında da artış yaşanmaktadır. Özellikle her kademede öğrencilerimizin sınavlara girdiklerinin farkında olan eğitimciler ya da yatırım yapmak isteyenler dershane, butik dershane, etüt merkezleri ve özel okullar açmaktadır.

ADANADA BULUNAN BUTİK DERSHANELERİN ÖĞRENCİLERE KATKILARI

Adanadaki butik dershaneler konusunda yapılan araştırmalar öğrencilere bazı fikirler veriyor.Öğrenciler başta olmak üzere anne ve babalar maddi sıkıntı yaşamamak için eğitim hayatını oldukça önemsemektedirler. İyi bir eğitim hayatlarının olabilmesi için kaliteli eğitim veren okullarda eğitim görmek durumundadırlar.
Herkesin maddi imkanı el vermediği için özel okullarda eğitim alamamaktadır. Bu nedenle başarılı, kaliteli devlet okullarında bu imkanı yakalamak için çeşitli sınavlara tabi tutulurlar. Bu sınavlardan yüksek puan alan öğrenciler istedikleri gibi iyi eğitim olanağı olan kaliteli okullarda eğitim almış olurlar.
Adanadaki butik dershaneler yararlı mı
Öğrencilerin bu hayallerini gerçekleştirmek amacı ile Adanadaki butik dershaneler eğitim vermektedirler. Dershaneler öğrencileri geçiş sınavlarına hazırlayan aynı zamanda okuldaki derslerinde de başarılarını artırmalarını amaçlayan kurumlardır. 2018 tarihinde LGS sınavına başvuran 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657 kişi sınava girmiştir. 2018 KPSS sınavına 1 milyon 234 bin 617 kişi katılmıştır. Verilen sayılardan da görüleceği üzere birçok kişi tarafında talep gören bu sınavlar da başarı yakalayabilmek için dershaneler ya da butik dershaneler hizmet vermektedir. Özelliklede Adanadaki butik dershaneler öğrenciler ile yakından ilgilenerek ve sınavlarda çıkacak soruları iyi analiz ederek öğrencileri en etkili şekilde fayda sağlamak amacındadırlar. Geçmiş yıllarda çıkan soruların analizleri yapılarak benzer ve çıkması muhtemel olan sorular ile öğrenciler sınavlara hazırlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler soru çözümlerinin yanı sıra süre ile de bir yarış halinde oldukları için süre kontrol dersleri ve hızlanma dersleri verilmektedir.
Öğrenciler sınav süresi içerinde birçok sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu sıkıntılara bir de sınav stresi eklenince de daha büyük bir stres içerisine girmektedirler. Öğrencileri bu streslerden uzak tutma için ya da stresten çıkarmak için butik dershanelerde her hafta düzenlenen rehberlik saatleri bulunmaktadır. Ayrıca sadece bu saatler aralığında hizmet vermemekte öğrencilerin istedikleri zamanlarda ulaşabildikleri bu noktadırlar. Rehber öğretmenler öğrencilerin kendilerinin iletişime geçmesini beklememekte öğrencileri her zaman takipte kalmaktadır. Sadece rehber öğretmeler değil branş öğretmenleri de ellerinden geldiğince öğrencilere yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Dershanelerin bünyelerin de bulunan ders çalışma odaları ile evde kendi çalışma odası olmayan ya da bu imkanı yakalayamayan öğrenciler kurumların çalışma odalarında ders çalışma imkanı yakalamaktadırlar.

Comments are closed.