logo

Adana’daki Dershaneler

Adana’daki dershaneler çeşitli bölgelere göre farklılık gösteriyor. Adana Akdeniz bölgesi içerisinde yer alan, denize 160 km sınırı olan ve Akdeniz iklimine sahip olan bir ildir. Adana’da kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Tarım açısında bakıldığında Adana Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer almaktadır.
Verimlik topraklara sahip olan Adana aynı zamanda maden şehri olarak da bilinir. Birçok madenin çıkarıldı bu il hem tarihi hem de kültürel bir ildir. 2.149.260 kişilik nüfusa sahip olan bu il yaz aylarında kalabalıklaşmaktadır. Bunun nedeni düzenlenen festivaller ile hasat döneminde tarım alanında işçilerin Adana’ya geliyor olmasıdır.
Adana’da eğitim
Türkiye’de en çok eğitim alanında yatırım yapılan illerden biride Adana’dır. Adanadaki dershaneler, okullar, eğitim kurumlarının hepsinde bir artış yaşanmaktadır. Okuma yazma seferberliği ile okuma yazma bilmeyen orta yaş ve üstü bireylere okuma yazma öğretilmekte ve bilmeyen kişilerin sayıları azaltılmaya çalışılmaktadır. Adana genelinde bin 275 kurumda 40 bin 261 öğrenci bulunmaktadır. Adana’da yaşanan öğretmen açığı Adana’nın zorunlu öğretime katılmasıyla beraber azalmıştır. İldeki ücretli öğretmen sayılarında oldukça azalma görülmektedir.
Adana’da dershane seçimi
Her geçen gün gelişmekte olan bu il en gelişimi eğitim alanında yaşamaktadır. Adanadaki dershaneler ya da okullar bu gelişime uymak için kendilerini geliştirmektedir. Adanadaki dershaneler öğrencilerini sınavlar hazırlarken öncelikle öğrenci psikolojisini dikkate almaktadırlar. Öğrencileri tam olarak sınava hazır olmaları stresten uzak kalmaları ve hızlı soru çözümleri ile en iyi sonuca ulaşmalarını amaçlamaktadırlar.
Adanadaki dershaneler bu kapsamda özellikle de son yıllarda rehberlik servislerine dikkat etmekte ve önem vermektedirler. Sınav stresi yaşayarak başarılarını gösteremeyen öğrencilerin bu stresi atlatmaları için öğrenciler ile yakından ilgilenmektedirler. Rehber öğretmenlerinin yanı sıra diğer branş öğretmenleri de öğrenciler ile yakından ilgilenmektedirler. Öğrencileri hem derslerde ham de aralıklar ile yapmış oldukları sınavlarda takip ederek eksik olan konuların giderilmesi ve tamamlanması için hem birebir hem de toplu olarak ek dersler düzenlemektedirler. Sorula hakkında analizler yaparak öğrencilerin daha hızlı ve pratik olmaları için onlara soru çözüm saatleri ile eğitim verirler. Anne ve babalarını her zaman bilgilendiren, öğrencilerin her sıkıntılarında kolaylıkla ulaşabilecekleri şeffaf bir yönetimleri bulunmaktadır.
Bugünkü yazımda sizlere Adanadaki dershaneler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Adana butik dershane hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Comments are closed.